Topraktan Tabaga Tarımsal Kalkınma Kooperatifi
Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. 2019 yılında Mardin'de kuruldu. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün(FAO) desteği ile başlayan Halep sabunu üretme projesince üretilmiş 10.000 kalıp sabunun, pandemi döneminde kooperatif kadınlarına gelir olarak dönebilmesi için sosyal medya üzerinden satılmaya başlanmasıyla ortaya çıkan Şemim Sabunları markası ile kendini her gün geliştirerek, ürün çeşitliliğini arttırdı; aynı zamanda yerel bir ekonomi yaratmak için yollar açtı. 2020 yılında sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı olan kadınların kendilerini gerçekleştirebilecekleri, dahası örnek bir model olarak gösterilebilecekleri bir platform haline geldi.

 

Yerel Kalkınma İçin Küçük Üreticiyi Destekliyoruz
Ne yediği hakkında bilgisi olmayan tüketicinin nitelikli ürüne ulaşmasını engelleyen konvansiyonel tarım yöntemlerinin küçük tarım üreticisini saf dışı bıraktığı günümüzde, biz “tarımın küçülmesi gerektiğini” savunarak yerel bir ekosistem yaratmaya çalışıyoruz.

 

Sürdürülebilirlik İçin Küçük Çiftçiyi Önemsiyoruz
Ailesinden öğrendiği çiftçiliği uygulayan, birkaç dönüm araziye sahip küçük tarım üreticisi etik değerlere yakışmayacak kadar cüzi fiyat teklifleriyle maliyetini karşılayamamakta ve pazarda kendine yer bulamamaktadır. Halbuki üreticisinden tüketicisine yerel, sürdürülebilir, kendi kendine yetebilen bir ekonomi kurmanın elzem olduğunu pandemi süreciyle tecrübe etmiş bulunmaktayız. Dolayısıyla bizim asli amacımız; bu üreticilerin ürünlerini hakkettikleri fiyatlar üzerinden satın alarak, insana ve doğaya yaraşır bir şekilde işledikten sonra tüketiciye nitelikli ürün sunabilmektir. Bu amaç için; kapımıza kadar gelen küçük tarım üreticisini, kadını, erkeği geri çevirmeyerek ürün skalamızı genişlettik.

Doğaya,Toprağa,Suya ve İnsana Saygılı Üretimi Benimsiyoruz
Topraktan Tabağa markasına yakışacak nitelikteki ürünleri bünyemize katarak amacımıza doğru adım daha atmış olduk. Sadece Mardin içerisindeki değil; çevre illerdeki benzer durumdan mağdur edilmiş küçük tarım üreticilerinin de ürünlerine yer bulabildikleri bir marka olmak bizi çok mutlu ediyor. Ürünlerimiz arasında olan mercimek, nohut, Karacadağ pirinci, sumak ve bizim işlemlerimizden geçen salça, pul biber, kurutulmuş domates gibi ürünlerimizin hammaddesi bütün sebzeler bu üreticiler tarafından temin ediliyor.
 

Dezavantajlı Gruplar ve Mültecilerin Ekonomiye Katılmalarına Destek Veriyoruz
Bilindiği gibi, Mardin Türkiye’nin Suriye sınırındaki illerinden bir tanesi ve 100.000 üzeri kayıtlı Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bölge ekonomisindeki çatlaklar, Suriyeli mültecilerin de ekonomik aktivitelere dahil olmasıyla beraber oldukça derinleşti. Suriyeli mültecilerin ve dezavantajlı ev sahibi grupların işsizlik oranları zaten yüksekken; bu kimliklere sahip kadınlar kendilerini ekonomiden her zamankinden çok daha dışlanmış hissediyorlar. Amacımız bu insanların en iyi bildiği işi eğtimle ekonomiye döndürmek ve sürdürülebilir gelire sahip olmalarına destek vermek.
 

Kadın İstihdamı Önceliğimiz
Yaşam koşulları iyileştirilen her kadın ekonomik olarak özgürlüğe kavuştuğunda yaptığı işi sürdürülebilir hale getiriyor.Bu kadınlar önce ailesine, özellikle kız çocuklarına rolmodel oluyorlar.Kadın değişince aile değişiyor.Aile değişince toplum değişiyor.

Güleryüzlü Ekibimiz

Sözdan DEMİR (23)

Yönetici Asistanı

İncele

Ebru Karataş (36)

Satış Elemanı

İncele

Gülten CANGİ (47)

Bakliyat Paketleme

İncele

Vetha Muhammed (32)

Sabun Atölyesi Çalışanı

İncele

İrim ABBUS (27)

Sabun Atölyesi Çalışanı

İncele

Ala Muhammed (25)

Sabun Üretimi Çalışanı

İncele

Adil El Ali (27)

Sabun Üretimi Çalışanı

İncele

Asya MAHMOOD (24)

Sabun Ustası

İncele

Fatoş Merkit (33)

Sabun Atölyesi Çalışanı

İncele

İptisem Az (19)

Sabun Üretimi Çalışanı

İncele

Muhammed Ali El Halil (27)

Dikim Ustası

İncele

Abir El HALİL (22)

Terzi Çalışanı

İncele

Yüksel BALTA (47)

Bakliyat Paketleme

İncele

Çiçek DEMİR (42)

Bakliyat Paketleme

İncele

Emine BALTA (37)

Bakliyat Paketleme

İncele

Abdurrahman EROL (41)

Sabun Atölyesi Çalışanı

İncele

Emine Az (47)

Bakliyat Paketleme

İncele

Ayat El HALİL

Terzi

İncele

Hatice Mahmood

Sabun Üretimi

İncele

Abdo Keyfo

Terzi

İncele

Rabia El Emin

Bakliyat Paketleme

İncele

Zekiye MIHIR

Bakliyat Paketleme

İncele

4 YILDA 12 PROJE

360 DEZAVANTAJLI EV SAHİBİ TOPLULUK VE GEÇİCİ KORUMA STATÜDEKİ SURİYELİ FAYDALANICI

11 ATALIK BUĞDAY TOHUMUNDAN 5 TANESİ DEMOSTRASYON ALANLARINDA 17 ARAZİ SAHİBİ İLE BİRLİKTE ÇOĞALTILDI

400 TON ATALIK BUĞDAY TOHUMU 4.YILIN SONUNDA HASAT EDİLDİ