EĞİTİM VE GELİR DÜZEYİ DÜŞÜK OLAN YERLERDE YEREL KALKINMANIN  GEREKLİLİĞİNİ ÖNEMSİYOR SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK  İÇİN İNSANLARIN BİLDİĞİ EN İYİ İŞTEN EKONOMİ YARATMANIN ÖNEMİNE İNANIYORUZ

Geçim Kaynaklarına Erişim Güçlendirilmesi Amacıyla Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Topluluklarının Tarımsal Bilgilerinin Arttırılması” projesi kapsamında Halep sabunu üretim fikri hayata geçirildi. Projenin amacı; geleneksel üretim tekniği unutulmaya yüz tutan Halep sabunları geleneğini canlandırmak ve toplumdaki hassas gruplara sürdürülebilir üretim ile istihdam sağlamaktı. 2018 yılında başlayan birinci projede 24’ü Suriyeli mülteci kadınlardan 20’si ev sahibi topluluk üyesi kadınlardan oluşan 44 kadına Mardin Artuklu Halk Eğitim Merkezi’nde 1 aylık teorik eğitim verildikten sonra kurulan sabun atölyesinde uygulamalı eğitim 2 ay boyunca verilmişti. Projenin bu aşamasında 35 kadın üretici tarafından toplam 20 bin kalıp sabun üretilmişti. 2019 yılında birinci projenin başarısı fark edilerek proje bir dönem daha devam ettirilmek istendi ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile AAR Japan tarafından tekrar fonlandı. Projenin ikinci ayağında 15 ev sahibi topluluk üyesi kadın ile 15 Suriyeli mülteci kadına aynı teknik ve uygulamalı eğitim verilerek üretilen sabunlar “Şemim Sabunları” markasını oluşturuldu. Bu süreçte Ebru Baybara Demir’in Yves Rocher Vakfının Toprağın Kadınları 2019 Birincilik ödülünden kazandığı para ödülü bu projenin devam etmesi için can suyu oldu. Kazanılan bu para ödülü ve UN FAO’un desteği sayesinde eski Mardin’de iki katlı bir konak aslına uygun şekilde restore edildi. Sabun üretimi ve kooperatif merkezi olarak projeye; üreten kadınların faaliyetlerine devam edebilmeleri için Şükraan Derneği tarafından 10 yıllığına kooperatife bedelsiz olarak tahsis edildi. Şemim sabunlarının üretimi 2018 yılında Sayın 26. Dönem Mardin ve 27. Dönem İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’nın büyük destekleriyle kurulan Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde devam etmektedir.
Dünyayı saran Coronavirüs salgını herkes için beklenmedik problemler yarattı. “Evde Kal” çağrıları ve sokağa çıkma yasaklarıyla beraber zaten uzun zamandır yolunda ilerlemeyen ekonomik hayat durma noktasına geldi, büyük bir kısmı günlük işlerde çalışan insanlar tek ekonomik kaynaklarını da kaybetmiş oldular. Pandemi süresince gözlemlenen bu mağduriyetleri bir nebze olsun azaltmak için projede ne yapılabilir diye düşünüldüğünde üretilen 20 bin kalıp sabunun satılarak istihdam alanları yaratılması fikri uygulandı. Yapılan detaylı planlamadan sonra üretilen 20 bin kalıp sabun sosyal medya ağları ve e-ticaret siteleri üzerinden satışa sunularak pandemi döneminin en büyük ihtiyacı olan “doğal temizliği” tüketiciye ulaştırması kararlaştırıldı. Kazanılan para sermayeye dönüştürülerek öncelikle hammadde ve demirbaş alımı yapıldı; böylece üretim kapasitesiyle beraber istihdam olanakları da arttırılmış oldu. Sürecin sorunsuz ilerleyebilmesi için Kooperatifte yeni ve deneyimli bir yönetim kadrosu oluşturuldu. Kurumsallaşma beraberinde satış artışını da getirdi. Böylece Kooperatif bünyesinde gerçekleştirilebilecek başka istihdam alanları arandı. Şanlıurfa’dan gelen yerel küçük bir tarım üreticisinin pazarda verilen ve etik şartlara hiç uymayan fiyata karşı Kooperatifin kapısını çalması, ürün çeşitliliğini arttırmak için bir anahtar oldu. Yerel üreticiden makul fiyatla alınan hammaddeler, insana ve doğaya yakışır bir şekilde kooperatif kadınları tarafından işlenerek tüketiciye sunuldu. Böylece Kooperatif, asli amacı olan yerel üreticilerin ürünlerini hak ettikleri fiyatlar üzerinden satın alarak, insana ve doğaya yaraşır bir şekilde işledikten sonra tüketiciye nitelikli ürün sunabilmeye bir adım daha yaklaşmış oldu.
Pandemi süreciyle üreticiden tüketiciye, yerel ve sürdürülebilir bir ekonominin yaratılmasının ne kadar önemli olduğu bir kere daha anlaşıldı. Sabun atölyesiyle başlayan bu projenin bir çıktısı olarak büyüyen Topraktan Tabağa Kooperatifi de yerel üreticinin ürünlerini getirip adil şartlarda satabileceği ve bu yolla tüketicinin de doğal ve sağlıklı ürüne ulaşabileceği El Ele Elden Ele mağazasına evriliyor. Kasım ayının ortasında açılışının yapılması planlanan mağaza, bölgedeki tüm yerli küçük tarım üreticilerini bir araya getirerek aracısız pazara ulaşmalarını sağlamayı amaçlıyor. Aynı zamanda sabun üretiminin büyümesi için yeni ve modern bir sabunhane inşaatı 600 metrekarelik bir alanda başladı. 40 günlük bir çalışmadan sonra 70 çalışan ile üretimine devam etmesi planlanıyor. Böylece yetersiz olan önceki sabun atölyesi yerini gıda üretim merkezine bırakacak; Kooperatif tarafından satışı sağlanan salça, baharat ve bakliyatın işlenme süreçleri burada gerçekleştirilecek. Bu ürünlerin kullanılabileceği, kadınların en iyi bildikleri işi ekonomiye dönüştürebilecekleri bir “Hayatım Yenibahar Lokantası” ise hala proje aşamasında. Böylece, sabun üretimi projesi zaman içerisinde sadece kendini değil; bağlantılı 3 farklı projeyi de fonlamış olacak.

 

MİSYONUMUZ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü destekleriyle başlayan “Sorgül; Ata Tohumu Projesi“ ve “Halep Sabunları Üretme Projesi“ kapsamında yarattığımız markalar üzerinden (Semim Sabunları ve Topraktan Tabağa Kooperatifi) projelerin belirli fon kuruluşlarına ihtiyaç duymadan kendi kendine yeten ve örnek bir kooperatif modelinin kurulması. Dezavantajlı yerli kadınların ve Suriyeli mülteci kadınların ekonomik bağımsızlıkların ellerinde tutulabilmeleri için verilen eğitimlerle beraber sürdürülebilir bir gelire sahip olabilmeleri.

 

VİZYONUMUZ

Doğaya ve İnsana yaraşır bir biçimde ürettiğimiz ürünlerimizin sayısını arttırarak sürdürülebilir gıda hakkında farkındalık yaratmak ve sürdürülebilir gıdaya erişimi kolaylaştırmak. Ekonomi yoluyla birbirine benzer kültürleri olan Suriyeli mültecileri ve yerli ev sahibi grupları beraber destekleyerek toplumsal entegrasyona katkı sağlamak.

4 YILDA 12 PROJE

360 DEZAVANTAJLI EV SAHİBİ TOPLULUK VE GEÇİCİ KORUMA STATÜDEKİ SURİYELİ FAYDALANICI

11 ATALIK BUĞDAY TOHUMUNDAN 5 TANESİ DEMOSTRASYON ALANLARINDA 17 ARAZİ SAHİBİ İLE BİRLİKTE ÇOĞALTILDI

400 TON ATALIK BUĞDAY TOHUMU 4.YILIN SONUNDA HASAT EDİLDİ